BIK wprowadził na rynek platformę edukacyjną o nazwie Score Hunter, skierowaną dla każdego, kto miał jakiekolwiek zobowiązanie kredytowe lub zamierza skorzystać z kredytu lub pożyczki. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować na scorehunter.pl ma szansę podnieść swoje kwalifikacje z zakresu budowania własnej wiarygodności finansowej.

Dodatkowo można zdobyć praktyczną wiedzę, jak chronić własne dane osobowe, zastrzec zgubiony dowód i uniknąć konsekwencji wyłudzenia kredytu na naszą tożsamość. Platforma łączy aspekt edukacyjny i rozrywkowy, stwarzając możliwość eksperymentowania w świecie gry, by w efekcie zdobytą wiedzę i wnioski wykorzystać w praktyce.

Na czym polega gra?

Score Hunter to gra, która przenosi użytkownika w świat tematów niełatwych, lecz opowiedzianych w przystępny sposób, z lekkim przymrużeniem oka. Wystarczy zarejestrować się na scorehunter.pl i włączyć do gry. Całość podzielona jest na kilka sekcji tematycznych: wiarygodność kredytowa, kradzież tożsamości, Alerty, BIK ogólnie oraz sekcja video.

Za wykonanie prostych zadań i quizów oraz prawidłowe odpowiedzi, przyznawane są punkty, które można wymienić na nagrody, o ile jest się szybszym niż inni gracze. Dla kreatywnych i spragnionych rywalizacji użytkowników opracowano tzw. wyzwania, czyli specjalny typ zadań, dzięki którym zdobywa się dodatkowe punkty. W każdej chwili, na własnym koncie, można sprawdzić liczbę zdobytych punktów, oraz swoją pozycję na tle innych graczy.

Czy edukacja finansowa jest potrzebna?

Jak wynika z badania „Egzamin wiedzy finansowej”, przygotowanego dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org, ponad połowa Polaków przyznaje, że informacji z zakresu finansów szuka sporadycznie lub wcale, ponieważ nie widzi celowości posiadania takiej wiedzy. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w wynikach badania przeprowadzonego w 2016 r. przez OECD**, w którym 51 tys. osób z 30 krajów odpowiadało na takie same pytania dotyczące poziomu wiedzy oraz postaw. Polska znalazła się na ostatnim miejscu.

Za niską pozycję Polski w generalnym zestawieniu odpowiadają m.in. czynniki związane z zachowaniami finansowymi. Tylko 55 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że przed dokonaniem zakupu próbuje oszacować czy może sobie na niego pozwolić. Jeszcze mniej osób wskazało, że szczegółowo monitoruje swoje finanse. Tylko 32 proc. badanych zadeklarowało, że stara się osiągnąć wyznaczone wcześniej cele finansowe. Właśnie w oparciu o te przesłanki oraz starając zmierzyć się z niesłusznym przekonaniem, iż posiadanie wiedzy finansowej jest bezcelowe, przygotowana została platforma edukacyjna Score Hunter.