– Dobra polityka fiskalna daje większe przychody do budżetu, w związku z czym, w tym trudnym roku, roku post-pandemicznym, w roku wojny na Wschodzie, polski budżet nie jest budżetem ograniczeń – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Grzegorz Bierecki. – Jesteśmy w stanie budować dobrobyt Polski za polskie pieniądze, Polska się rozwija, ludzie mają coraz coraz więcej pieniędzy w portfelach – dodał.
Rada Ministrów 28 września przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2023. W piątek posłowie zdecydowali o przesłaniu go do prac w komisjach, przy sprzeciwie opozycji. Wedle założeń, przychody państwa planowane są na poziomie 604,7 mld złotych, wydatki na 672,7 mld, a deficyt – nie więcej niż 68 mld złotych. W ocenie opozycji, taki wzrost wpływów do kasy państwa podyktowany jest wysoką inflacją – ta wyniosła we wrześniu, wg szybkiego odczytu GUS, 17,2 procent.
Dobra polityka fiskalna wpływa na budżet
– Skumulowana inflacja w okresie ostatnich siedmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości to około 30 procent, a w międzyczasie przychody budżetowe wzrosły o 110 procent – wyliczył z kolei w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Grzegorz Bierecki. – Przypisywanie inflacji wzrostu budżetu jest absolutnie nietrafione. Wzrost przychodów budżetowych wywołany jest prawidłową polityką fiskalną – dodał i wskazał m.in. zmniejszenie luki w VAT z około 24 do nieco ponad 4 procent.
– Dobra polityka fiskalna daje większe przychody do budżetu, w związku z czym, w tym trudnym roku, roku post-pandemicznym, w roku wojny na Wschodzie, polski budżet nie jest budżetem ograniczeń i kontynuowane są wszystkie programy społeczne, które dobrze służą naszym obywatelom – podkreślił gość „W otwarte karty”.
Polski dobrobyt budowany za polskie pieniądze
– Polska się rozwija, coraz więcej pieniędzy ludzie mają w portfelach – zaznaczył senator PiS i zwrócił uwagę na zaplanowane w budżecie na 2023 rok wzrosty wynagrodzeń w sferze budżetowej i płacy minimalnej. – Przy wielkim zbiegu kryzysowych wydarzeń i post-pandemicznych skutków dla gospodarki i wojnie na Wschodzie, dajemy sobie radę, i to – co warto podkreślić – bez środków z KPO, czyli bez pożyczki zwanej czasem błędnie darowizną – wskazał.
– Jesteśmy w stanie budować dobrobyt Polski za polskie pieniądze – podkreślił Grzegorz Bierecki.
Źródło: https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3050374