Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych
Ministerstwo Finansów objeło patronatem Pakiet do edukacji finansowej dla nauczycieli i uczniów edukacji wczesnoszkolenej „Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”
Poniżej fragmenty Poradnika dla nauczyciela, przykładowe karty pracy, karty wiedzy oraz materiały dodatkowe. Zainteresowanych całością pakietu zapraszamy do kontaktu.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu dla nauczycieli prosimy o wypełnienie wstępnego zgłoszenia.
Małgorzata Żytko, Alina Kalinowska, Ewa Kruk
Szanowni Państwo,
„Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych” to nowy projekt SKEF, który powstał z myślą o wprowadzeniu edukacji finansowej do szkół na dłużej.
Obecnie w Polsce jest podejmowanych wiele wartościowych inicjatyw w tym obszarze, lecz wciąż brakuje zajęć, które w sposób systematyczny i trwały przygotowywałyby dzieci do świadomego i praktycznego zaznajomienia się ze światem finansów.
Czerpiąc z naszych doświadczeń po realizacji projektu „Moje pierwsze pieniądze” (15 godzin zajęć) oraz biorąc pod uwagę opinię nauczycieli i uczniów klas uczestniczących w tym projekcie ( klasy 0-III szkoły podstawowej), którzy wyrażali chęć kontynuacji zajęć, zakiełkowała w nas myśl o stworzeniu programu 3-letniego, który towarzyszyłby dzieciom na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Daje nam to poczucie większej trwałości działań i rezultatów.
Proces tworzenia materiału był długotrwały, lecz wyjątkowa koncepcja pakietu opracowana przez Prof. UW dr hab. Małgorzatę Żytko oraz dr Alinę Kalinowską z UWM pozwoliła na odejście od formuły podręcznika, otwarcie dzieci na dyskusję i pracę metodą projektową, w naturalny sposób pozwalając na ćwiczenie wiele innych, cennych umiejętności poza wiedzą finansową oraz z zakresu matematyki finansowej. Karty wiedzy pierwotnie miały być słownikiem, który rozrósł się ostatecznie do większego materiału z propozycjami ćwiczeń dodatkowych oraz opowiadaniami. Naszym zdaniem pakiet może być również wykorzystany w trakcie lekcji z uwagi na fakt, że doskonale wypełnia podstawę programową.
Podziękowania
Muszę tu szczególnie podkreślić zaangażowanie Prezesa dr inż. Kazimierza Janiaka oraz Pani Marzeny Biereckiej – Wiceprezesa SKEF, którzy od początku byli przekonani do słuszności realizacji takiego projektu i wspierali mnie we wszystkich działaniach, mimo że był to znaczący wysiłek finansowy oraz organizacyjny dla Stowarzyszenia.
Dziękuję Prof. UW dr hab. Małgorzacie Żytko oraz dr Alinie Kalinowskiej z UWM, które wprowadzając innowacyjną koncepcję, wykazały się nie tylko dużą wiedzą merytoryczną, doświadczeniem zawodowym i praktycznym ale też wykazały się cierpliwością, tolerancją i otwartością na projekt poświęcony edukacji finansowej.
Specjalne podziękowanie kieruję do Prof. dr hab. Doroty Klus-Stańskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, która zmieniła moje spojrzenie na edukację wczesnoszkolną, a recenzując ten materiał, dała nam wszystkim wiele cennych rad i wskazówek. Pani Profesor była najlepszym przewodnikiem tego przedsięwzięcia.
Nieoceniona i olbrzymia była też praca grafików – Pani Magdaleny Świtoń, Pana Krzysztofa Wirszyłły oraz redaktora – Piotra Pieńkowskiego, której efekt końcowy możemy podziwiać w gotowej publikacji.
Dziękuję Wam wszystkim z całego serca i wierzę, że nasza praca to zalążek do powszechnej edukacji finansowej, która będzie służyła w najlepszy sposób człowiekowi.
Ewa Kruk
„Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych” to 3-letni program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej, który został opracowany dzięki inicjatywie i finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF) przez ekspertów: w Olsztynie i Ewę Kruk ze SKEF oraz zrecenzowany przez Prof. dr hab. Dorotę Klus-Stańską z Uniwersytetu Gdańskiego.
„Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych” opiera się na koncepcji „pakietu projektów edukacyjnych”, które sprzyjają doświadczaniu przez dzieci nowych sytuacji związanych z posługiwaniem się pieniędzmi w sposób świadomy, budowaniu intuicji finansowych i rozumieniu tego obszaru życia w sposób odpowiedzialny i krytyczny. Obszary tematyczne programu to: pieniądz, zarabianie pieniędzy, gospodarstwo domowe, przedsiębiorstwo, sklep, instytucje finansowe, oszczędzanie i inwestowanie, solidarność i wzajemna pomoc.
„Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych” wypełnia lukę w obszarach edukacji ekonomicznej społeczeństwa. Ma innowacyjny charakter, dzięki odejściu od tradycyjnej „podręcznikowej” metody realizacji na rzecz otwartego pakietu edukacyjnego, ściśle związanego z edukacją matematyczną i społeczną. Otwarta konstrukcja programu pozwala na wykorzystanie pakietu edukacyjnego „Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych” nie tylko w trakcie zajęć w klasie ale również podczas zajęć w świetlicy szkolnej czy świetlicy terapeutycznej.
„Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”:
- zapoznaje dzieci z podstawowymi pojęciami z zakresu ekonomii, uświadamia im istnienie szeregu instytucji finansowych, buduje wiedzę na temat pieniądza;
- rozwija doświadczenia i umiejętności dzieci związane z funkcjonowaniem w rzeczywistości finansowej;
- umożliwia osobiste przeżycie sytuacji edukacyjnych związanych z zarządzaniem pieniędzmi w konkretnych sytuacjach, krytyczne czytanie tekstów związanych z pieniędzmi;
- rozwija umiejętności wartościowania i rozumienia humanistycznego wymiaru procesów finansowych i namysłu nad wyborami związanymi z finansowym wymiarem stylów życia;
- rozwija postawę krytycznego myślenia nad spotykanymi na co dzień zjawiskami kultury finansowej.
Drodzy Nauczyciele, Rodzice, Opiekunowie,
Zachęcamy Was do kontaktu ze Stowarzyszeniem Krzewienia Edukacji Finansowej w celu wdrożenia programu „Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”.
Projekt ten może zostać włączony w program nauczania z uwagi na zgodność z podstawą programową, może też stanowić uzupełnienie innych materiałów dydaktycznych.
Koszt pakietu dla ucznia (3 lata nauki) – 70 zł
Koszt pakietu dla nauczyciela (3 lata nauki) – 110 zł
Osoba do kontaktu:
Magdalena Nastrabasz
e-mail: mnastrabasz@skef.pl
tel.: 58 624 98 72, 667 544 000
„Finansowe Łamigłówki Sówki Mądrej Główki” dla dzieci w wieku 5-6 lat, wyd. 1, Gdynia 2011, ISBN 978-83-930355-0-2, str. 55. Autorzy: Katarzyna Kołodziejczyk, Iwona Karmasz, Magdalena Żentała, Waldemar Szkiela
cena – 12 zł
„Finansowe Łamigłówki Sówki Mądrej Główki” dla dzieci w wieku 7-9 lat, wyd. 1, Gdynia 2011, ISBN 978-83-930355-1-9, str. 56. Autorzy: Katarzyna Kołodziejczyk, Iwona Karmasz, Magdalena Żentała, Waldemar Szkiela
cena – 12 zł