Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF) w Gdyni zaprasza nauczycieli przedmiotu Biznes i Zarządzanie oraz innych przedmiotów ekonomicznych ze szkół ponadpodstawowych do udziału w XVII edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.
Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF) od 27 lat popularyzuje edukację finansową wśród różnych grup odbiorców m.in. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczycieli, pracowników pomocy społecznej, osób zagrożonych nadmiernym zadłużeniem. Podejmowane inicjatywy edukacyjne, które mają na celu rozbudzenie świadomości, kształtowanie postaw oraz zwiększenie wiedzy z zakresu szeroko pojmowanej edukacji finansowej, mają wymiar praktyczny – pozwalają na bardziej świadome funkcjonowanie w szybko zmieniającym się otoczeniu ekonomiczno-finansowym, kształtują dobre nawyki i wzmacniają kompetencje finansowe. Istotną grupą objętą zainteresowaniem Stowarzyszenia są uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy wkraczając w samodzielne finansowe życie i szczególnie potrzebują wsparcia w nabyciu wiedzy i umiejętności w obszarze zarządzania finansami osobistymi.
Projekt „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” jest projektem edukacyjnym z zakresu edukacji finansowej obejmującym zagadnienia dotyczące zarządzania finansami osobistymi. Celem projektu jest wzmacnianie kompetencji z zakresu zarządzania finansami osobistymi młodzieży szkół ponadpodstawowych poprzez udział w cyklu warsztatów w wymiarze 15-18 godzin lekcyjnych prowadzonych w oparciu o nowatorską publikację „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” autorstwa dr. Dariusza Wieczorka.
Zakres tematyczny warsztatów dla uczniów:
- Planowanie finansowe
- Praca i kariera
- Budżet
- Oszczędności i inwestycje
- Kredyt
- Ubezpieczenie
Jednym z elementów projektu jest konkurs dla uczniów „Żyj finansowo!” (uczestników bieżącej edycji projektu). Konkurs składa się z dwóch etapów – eliminacji (przygotowanie indywidualnej pracy pisemnej na wskazany temat z obszaru zagadnień poruszanych na warsztatach i wiedzy ogólnej) oraz finału wyjazdowego, do którego zostaną zakwalifikowani autorzy 10 najwyżej ocenionych prac konkursowych. Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody pieniężne (miejsca I-III), zaś dla pozostałych finalistów – nagrody rzeczowe (miejsca IV-X).
Zakres zadań nauczyciela w projekcie
Podstawowym zadaniem nauczyciela jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych (warsztatów) w wymiarze 15-18 godzin lekcyjnych z grupą ok. 25 uczniów w oparciu o dostarczony przez SKEF materiał edukacyjny. Zajęcia powinny zostać zrealizowany do 31 maja 2025 r. Ponadto, do zadań nauczyciela należy (m.in.).:
- Uzyskanie zgody dyrekcji na przeprowadzeniu zajęć w pomieszczeniach szkoły,
- Rekrutacja uczniów do projektu (grupa ok. 25-osobowa),
- Udział w szkoleniu przygotowującym do przeprowadzenia zajęć w projekcie (w trybie zdalnym).
Szkolenie planowane jest na pierwszą połowę grudniu 2024 r.
- Uzyskanie i przekazanie do SKEF pisemnych oświadczeń uczniów lub ich rodziców/opiekunów prawnych o wyrażeniu zgody na udział w projekcie, wykorzystanie wizerunku i przetwarzanie danych osobowych,
- Organizacja I etapu konkursu, weryfikacja prac uczniów, wybór i przesłanie do SKEF co najmniej jednej pracy konkursowej (szczegóły dot. konkursu zostaną przekazane w późniejszym czasie),
- W przypadku zakwalifikowania się ucznia do finału konkursu, uczestnictwo w II etapie konkursu (finał wyjazdowy) w charakterze opiekuna,
- Przygotowanie i przesłanie dokumentacji rozliczeniowej.
Kryteria rekrutacyjne do projektu
Do projektu zostaną zakwalifikowani nauczyciele przedmiotu Biznes i Zarządzanie lub innych przedmiotów ekonomicznych. Jeśli nauczyciel nie spełnia wskazanego kryterium, a chciałby wziąć udział w projekcie musi spełnić jeden z poniższych warunków, składając stosowne oświadczenie:
- Posiadać wykształcenie ekonomiczne,
- Posiadać doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Ponadto, przy wyborze weryfikowana będzie motywacja nauczyciela do udziału w projekcie, dotychczasowe doświadczenie w realizacji projektów w obszarze edukacji finansowej, ekonomicznej, przedsiębiorczej oraz podstawowa wiedza merytoryczna z zakresu zarządzania finansami osobistymi. Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona.
Nauczyciel zakwalifikowany do projektu otrzyma:
- Publikację „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” i inne materiały,
- Szkolenie przygotowujące do prowadzenia zajęć oraz pomoc przy realizacji projektu,
- Wynagrodzenie w wysokości 2.000 zł brutto (umowa zlecenia),
- Zaświadczenie o udziale w projekcie,
- Upominek.
Uczeń biorący udział w projekcie otrzyma:
- Publikację „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”,
- Zaświadczenie udziału w projekcie,
- Upominek.
Udział uczniów, nauczyciela i szkoły w projekcie jest bezpłatny.
Zainteresowanych nauczycieli prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego do 7 listopada 2024 r. w formie skanu lub zdjęcia na adres: kkolodziejczyk@skef.pl a następnie oryginału na adres: Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, ul. Legionów 126, 81-472 Gdynia z dopiskiem „Żyj finansowo!”. Dodatkowych informacji udziela kierownik projektu Katarzyna Kołodziejczyk-Tokarczyk tel. 58 624 98 72, 695-981-036, e-mail: kkolodziejczyk@skef.pl
Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!