Pani Zofia, emerytka z Tarnowa, założyła swoje pierwsze konto, korzystając z atrakcyjnej oferty skierowanej do seniorów. W ramach umowy o prowadzenie rachunku, otrzymała kartę płatniczą, dzięki której może dokonywać transakcji bezgotówkowych w sklepach, restauracjach i innych punktach handlowo – usługowych, jak również wypłacać pieniądze z bankomatu. Pani Zofia ma jednak wiele obaw związanych z bezpieczeństwem wykonywanych transakcji. Jakie podstawowe środki ostrożności powinna zastosować, aby dokonywanie płatności kartą nie wiązało się z niepotrzebnym stresem?
Niezwłocznie po otrzymaniu karty płatniczej należy złożyć podpis na jej odwrocie, w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu. Uchroni to posiadacza karty przed ewentualnym sfałszowaniem jego podpisu przez złodzieja, który może wykorzystać podpis, dokonany własnym charakterem pisma, do autoryzacji transakcji. Najlepiej skorzystać z czarnego, niezmywalnego i nieścieralnego cienkopisu.
Do każdej karty płatniczej wydawany jest kod PIN, czyli czterocyfrowe hasło służące do autoryzacji (potwierdzenia) transakcji. PIN należy zapamiętać lub ewentualnie zapisać go w miejscu niedostępnym dla osób trzecich. Pod żadnym pozorem nie wolno zapisywać go na karcie płatniczej lub w łatwo dostępnym miejscu np. kartce papieru w portfelu lub notesie noszonym razem z kartą. Należy również pamiętać, że kod PIN powinien być znany jedynie użytkownikowi karty. Nie można ujawniać hasła osobom trzecim, np. pracownikom banku, rodzinie czy przyjaciołom.
Jeżeli kod PIN jest łatwy do rozszyfrowania, np. stanowi prostą kombinację cyfr typu 1234 lub 0000 powinniśmy zastanowić się nad jego zmianą. Warto wybrać hasło, którego rozszyfrowanie będzie stanowiło problem dla złodzieja. Z pewnością zwiększy to bezpieczeństwo naszych pieniędzy, w przypadku kradzieży karty płatniczej.