Od osiemnastu lat Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej organizuje konkursy dla młodzieży pn. „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”, w których uczestnicy mogą wykazać się znajomością zagadnień ekonomiczno-finansowych. Sprawdziliśmy, czy finaliści kolejnych edycji konkursu rzeczywiście skorzystali z udziału w Mistrzostwach.
Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów to swego rodzaju forum wymiany myśli i pole do poszerzenia wiedzy ekonomicznej dla młodych ludzi – mówi dr inż. Kazimierz Janiak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, który zapowiedział podczas uroczystego finału tegorocznego konkursu stworzenie „Białej księgi mistrzostw”, aby sprawdzić, jak laureaci poradzili sobie w życiu.
Marzenia się spełniają
Wspólnie ze SKEF poszliśmy śladem finalistów i poprosiliśmy ich o kilka zdań na temat efektów udziału w Mistrzostwach. Urszula Lipińska brała udział w 16. edycji konkursu i zajęła pierwsze miejsce.
Sukces w Konkursie utwierdził mnie w przekonaniu, że marzenia się spełniają i każdy ma szansę zostać mistrzem. To nagroda za ciężką pracę – mówi Urszula Lipińska.
Mam wszechstronne zainteresowania, ale udział w konkursie i bliższe poznanie zagadnień finansowych wpłynęły mobilizacyjnie na moje działania i na pewno zaszczepiły we mnie smykałkę do oszczędzania i kontrolowania swoich wydatków, w tym racjonalnego oszczędzania – mówi Urszula Lipińska.
Urszula Lipińska: udział w konkursie i bliższe poznanie zagadnień finansowych wpłynęły na mnie mobilizujaco / autor: materiały prasowe SKEF
Laureatka Mistrzostw z 2022 roku uczyła się w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie na profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym.
Aktualnie rozwijam swoje umiejętności na naukowym stypendium zagranicznym. Nie mam jeszcze sprecyzowanego jednoznacznego kierunku swojej przyszłości, ale wiedza z zakresu ekonomii i finansów jest potrzebna w codziennym życiu, niezależnie od wykonywanego zawodu. Dlatego bardzo dziękuję za wszystkie przekazane rady i wskazówki – mówi „młoda ekonomistka”.
Ważne decyzje
Są i tacy „młodzi ekonomiści”, którzy w konkurach organizowanych przez SKEF brali udział kilkakrotnie. Wiedza ekonomiczna i umiejętności związane z zarządzaniem własnym budżetem są bowiem przydatne, ale i po prostu ciekawe. Z wielkim sentymentem Mistrzostwa wspomina Szymon Gasz, który brał udział w 8 i 10 edycji konkursu.
Wiedza i zainteresowanie finansami z czasów Konkursu przetrwały. Interesowałem się tematami ekonomicznymi przez całe liceum, pomagało mi to potem na licealnych olimpiadach i turniejach debat oksfordzkich, w których wtedy uczestniczyłem – mówi zdobywca trzeciego miejsca w 8 edycji i drugiego miejsca w Mistrzostwach z 2015 roku.
Pamiętam, jak na jednym turnieju (w III klasie liceum) dostałem od przeciwnej drużyny pytanie z serii zabójczych, moja drużyna zamarła. Kiedy odpowiedziałem i usiadłem przy naszym stoliku, koledzy pytali: „skąd ty to wiedziałeś, zmyśliłeś to?”. Ja nie wiedziałem skąd i dopiero parę godzin później, gdy emocje turniejowe opadły, przypomniałem sobie, że czytałem o tym przecież właśnie w opowiadaniu na Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów jeszcze w gimnazjum! – wspomina Szymon Gasz, który startował w konkursie w czasie nauki w Publicznym Gimnazjum w Zdzieszowicach (woj. opolskie).
Jak dziś mówi, po liceum rozważał też studia ekonomiczne.
Finalnie padło na prawo, ale pozostałem blisko ekonomii i finansów. Aktualnie jestem doktorantem prawa na Uniwersytecie Warszawskim, naukowo zajmuję się prawem finansowym, bankowością centralną, a zawodowo – prawem podatkowym.
Szymon Gasz: wiedza i zainteresowanie finansami z czasów Konkursu przetrwały / autor: materiały prasowe SKEF
Konkurs organizowany przez SKEF do dziś wspomina jako świetną przygodę, która odcisnęła swoje piętno na jego zawodowych i naukowych wyborach. Do dziś utrzymuję też kontakt z jedną z osób poznaną podczas Mistrzostw – mówi Szymon Gasz.
Nie tylko ekonomia
Finalistą, który również dwukrotnie został laureatem Konkursu był Jakub Lipiński, który wziął udział w 16 i 17 edycji Mistrzostw, dwukrotnie zajmując 2. miejsce. Jak dziś ocenia zdobytą wiedzę i nagrody?
Było to dla mnie bardzo duże wyróżnienie, tym bardziej, że inni uczestnicy posiadali też bogatą wiedzę i poziom konkursu był wysoki. Myślę, że wiadomości zdobyte podczas przygotowywania się do obu edycji Konkursu zaprocentowały w mojej dalszej edukacji i wpłynęły na wybór szkoły średniej – deklaruje Jakub Lipiński.
Jakub Lipiński: przygotowywania się do obu edycji Konkursu zaprocentowały w mojej dalszej edukacji / autor: materiały prasowe SKEF
Aktualnie jestem uczniem drugiej klasy IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Z uwagi na zainteresowania związane z naukami ścisłymi wybrałem profil matematyczno-fizyczno-chemiczny. Biegła znajomość zagadnień z zakresu ekonomii, finansów, edukacji finansowej, jaką miałem okazję zdobyć z materiałów, wykładów i warsztatów, mają przełożenie na moje wyniki w nauce. Cały czas rozwijam swoją pasję do informatyki, szczególnie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zainteresowania te jednak sprawiedliwie dzielę z pasją do sportu. Regularnie biegam na długich dystansach i uprawiam koszykówkę – mówi laureat dwóch edycji Mistrzostw.
Warto się sprawdzić
To tylko kilka wypowiedzi laureatów i uczestników „Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów”. W przyszłym roku kolejna, dziewiętnasta edycja Konkursu, w którym młodzieżowa pasja do nauki łączy się ze zdobywaniem wiedzy na temat finansów, ekonomii, gospodarki i gospodarowania budżetem.
Uczestniczę w jury jako przewodnicząca w Mistrzostwach Polski Młodych Ekonomistów już od kilkunastu lat i obserwuję z wielką satysfakcją, że wiedza finalistów jest naprawdę na wysokim poziomie. Wynika faktycznie nie tylko z pracy z nauczycielami, ale również z chęci poznania problematyki związanej z sektorem finansowym. I widać, że ci młodzi ludzie dobrowolnie, ze wsparciem nauczycieli, chcą podjąć taką przygodę intelektualną w świecie finansów. To jest bardzo obiecujące – mówiła podczas tegorocznego finału MPME, prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska, od lat związana z inicjatywami SKEF.
Konkurs, który na stałe zagościł wśród działań realizowanych przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej kierowany jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z całej Polski. Od 2006 roku w corocznych mistrzostwach wzięło udział ponad 12 tys. uczniów z całej Polski. Projekt ma na celu edukację finansową młodzieży. Co roku konkurs poświęcony jest innej tematyce z obszaru zagadnień ekonomiczno-finansowych. Kolejna edycja Mistrzostw już w przyszłym roku.
Od wielu lat finał konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” odbywa się łącznie z finałem konkursu „Żyj finansowo!” organizowanym w ramach projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”, skierowanym do młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Zachęcamy finalistów Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów do kontaktu z naszą redakcją – czekamy na wasze wspomnienia pod adresem email: redakcja@wgospodarce.pl oraz w SKEF – skef@skef.pl. Opowiedzcie, jak konkurs wpłynął na Wasze życiowe wybory i decyzje. Więcej informacji znaleźć też można na stronie internetowej skef.pl
(mac)/Zespół wGospodarce.pl