Tradycyjny rachunek bankowy coraz bardziej traci na popularności. Wypiera go konto internetowe, głównie ze względu na niższe opłaty, wygodę i oszczędność czasu. Wielu klientów Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Krakowie, w szczególności starszych, pyta o kwestię bezpieczeństwa korzystania z konta przez Internet. Specjaliści od zabezpieczeń zapewniają, że takie rachunki są w pełni bezpieczne. Warto jednak, na własną rękę, zmniejszyć ryzyko włamania na konto, poprzez zastosowanie bezpiecznego hasła.
Hasło używane w procesie logowania powinno być jednocześnie łatwe do zapamiętania przez właściciela konta i trudne do rozszyfrowania przez osoby trzecie. Co ważne, powinniśmy zachować je wyłącznie dla siebie. W żadnym wypadku, nie jest wskazane ujawnianie hasła innym osobom, nawet zaufanym, czy członkom rodziny. W szczególności należy uważać na próby pozyskania hasła przez nieznane nam osoby, na przykład podające się za pracowników banku. Pamiętajmy, że do przeprowadzenia jakichkolwiek operacji bankowych lub zweryfikowania naszej tożsamości pracownik banku nie potrzebuje znać hasła do naszego konta internetowego. Próba jego pozyskania to z pewnością próba oszustwa.
Bezpieczne hasło powinno składać się, z co najmniej osiem znaków, stanowiących kombinację cyfr, liter – małych i dużych – oraz znaków specjalnych. Niewskazane jest stosowanie powtórzeń (np. 00000000), prostych sekwencji (np. 123456789) i ciągu znaków znajdujących się na klawiaturze obok siebie (np. asdfghjk). Nie zaleca się również używania wyrazów z zamiennikami liter (np. M@ri@ zamiast Maria) oraz pełnych wyrazów (np. hasłodokonta). Unikać należy haseł oczywistych, na przykład składających się z naszego imienia lub nazwiska i daty lub roku urodzenia. Ponadto, warto pamiętać, że hasło powinno się zasadniczo różnić od nazwy użytkownika. Do najbezpieczniejszych należą hasła typu: $kl58M#9, Pa8J7!?da, 56K?mn89, itp. Dla zwiększenie bezpieczeństwa eksperci zalecają zmianę hasła nawet raz na miesiąc, a na pewno nie rzadziej, niż co kilka miesięcy.
Pamiętajmy, że instytucje finansowe robią wszystko, aby nasze pieniądze były bezpieczne. Grupy specjalistów dbają o zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ograniczając ryzyko ataku na systemy informatyczne poprzez zastosowanie nowoczesnych i ciągle udoskonalanych rozwiązań. Jednakże nie wolno zapomnieć o samodzielnym zminimalizowaniu ryzyka, chociażby przez zastosowanie odpowiednio zaszyfrowanego hasła.